CAM KRİKOLARI HAKKINDA

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ ?

Günümüz şartlarında hemen hemen tüm araçlarda bulunması gereken, olmazsa olmaz donanımlar arasında yer alan cam kriko mekanizmalarını basitçe; kol gücü yada bir elektrik motoru yardımıyla araç camlarının açılmasını veya kapanmasını sağlayan mekanik sistemler olarak tanımlayabiliriz.

Bu sistemler sürücü ve yolcuların araç içerisinde konforlu bir şekilde seyahat etmelerine olanak tanımaktadır. Günümüzde manuel (elle) ve elektrikli mekanizmaların yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

Hızla gelişen teknoloji ile birlikte cam kriko mekanizmaları da hızla gelişmiştir ve çok çeşitli mekanizmalar ortaya çıkmıştır. Yukarıdaki örnek mekanizmaları inceleyebilirsiniz.

Halk arasında cam kriko mekanizmalarının yalnızca bir elektrik motorundan oluştuğu ve bu motorun camı aşağı-yukarı hareket ettirdiği sanılmaktadır. Cam krikoları sanıldığının aksine yalnızca bir elektrik motorundan ibaret değildir, elektronik ve mekaniğin bir arada kullanıldığı komplike sistemlerden oluşmaktadır.

İlk bakışta basitmiş gibi görünen bu mekanizmalar yüksek mühendislik bilgisi gerektiren sistemlerdir. Bu sistemler çok çeşitli ömür testlerinden geçmektedir (örneğin; 5000 iniş-kalkış) ve bunun sonucunda tüketicilerin kullanımına sunulmaktadır. Buna rağmen cam krikolarının belirli bir çalışma ömrü yoktur. Tamamen kullanıma bağlı olarak değişmektedir.

UYARILAR

Cam kriko mekanizmalarının ömrünü kısaltan hususlar:

  • Aracın uzun süre yağmurda kalması, (Cam fitillerinden süzülen su mekanizmayı paslandırır.)
  • Aracın sık sık yıkanması, (Cam üzerine uzun süreli su tutulması.)
  • Gerek duyulmadıkça camın indirilip kaldırılması,
  • Cam son noktaya inmeden camın üstüne baskı uygulanması, (örneğin; kolun camın üzerine konulması)
  • Cam inerken/kalkarken cam üzerine baskı uygulanması,
  • Cam en üst/en alt noktada iken cam düğmesinden indirme/kaldırma komutu verilmesi, zorlanması.
  • Akdoğan Otomotiv olarak hazırladığımız bilgilendirme yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz.

    NOTBu yazı Akdoğan Otomotiv tarafından belli bir bilgi birikimi ve tecrübe sonucunda hazırlanmıştır.